wczytywanie

Grupa młodzieżowa i dorosłych

Zespół Regionalny „Szczyrzycanie” powstał przy Zwiazku Szczyrzycan” w 1926 roku, aby prezentować i promować folklor Lachów Szczyrzyckich. Podczas koncertów rozsławiał nie tylko ziemię szczyrzycką, ale także powiat i województwo na terenie całego kraju . Występował m.in. podczas ogólnopolskich dożynek w Opolu. Odznaczony został medalem Tysiąclecia Państwa Polskiego, a w 1916 r. otrzymał Nagrodę Województwa Małopolskiego imienia Władysława Orkana za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski, za 90 lat nieprzerwanej , międzypokoleniowej działalności na rzecz pielęgnowania folkloru Lachów Szczyrzyckich, ocalenie najcenniejszych tradycji ojców, troskę o zachowanie muzyki, tańców, gwary, obyczajów i stroju, zaangażowanie serc i umysłów wszystkich pokoleń tworzących zespół.

"Szczyrzycanie" koncertowali m.in. w :Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Suchej Beskidzkiej- w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, w Krynicy z okazji Góralskich Spotkań pod Jaworzyną i nie tylko, w Lublinie, Przemyślu, Cieszynie, Warszawie, Opolu, Katowicach, Krośnie, Poznaniu, Łodzi, Skoczowie, Niepołomicach, Gdańsku-Oliwie. Występowali w Piwnicy pod Baranami, w Teatrze Rozmaitości i Teatrze Starym w Krakowie. Wielokrotnie uczestniczyli w Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej, w „Limanowskiej Słazie”, w Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej, w Ogólnopolskim Konkursie Kapel Ludowych „Na Szlaku Kultur” w Chojnicach, w Małopolskim Przeglądzie Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych Pogórzańskie Gody w Łużnej. Podczas przeglądów i festiwali zespół i kapela zajmowały wysokie miejsca i wyróżnienia.
Muzyka ze Szczyrzyca uczestniczyła w koncercie My Małopolanie, który odbył się w ramach 1.Kongresu Kultury Regionów zorganizowanego prze MCK „Sokół w Nowym Sączu. Tam też zespoły i kapele uczestniczyły w realizacji cyklu: TRADYCJA PRZEZ POKOLENIA –U LACHÓW SZCZYRZYCKICH.

Grupa młodzieżowa i dorosłych Grupa młodzieżowa i dorosłych Grupa młodzieżowa i dorosłych Grupa młodzieżowa i dorosłych

Grupa dziecięco-młodzieżowa uczestniczyła:

 • w Międzynarodowym Festiwalu "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu
 • w „ Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych" w Rabce
 • w Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim
 • w charakterze gościa w XXI Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych Mniejszości Narodowych w Węgorzewie
 • Tańczyła w Niemczech, na Słowacji, w Austrii, Serbii, Bośni i Hercegowinie, Macedonii
 • Przez wiele lat zespół stanowił część składową międzyszkolnego zespołu folklorystycznego działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Sączu, obok zespołu z Podegrodzia i Łącka. W takim składzie zespół wielokrotnie występował.
 • „Szczyrzycanie" koncertowali na Kahlenbergu. Tańczyli też w Watykanie.
 • Brali udział w oprawie artystycznej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w Starym Sączu.
 • Uczestniczyli w nagraniach płyty „Życzymy, życzymy” dedykowanej Ojcu Świętemu. Na płycie tej znalazła się również własna piosenka zespołu pt. „Od
 • Śnieżnice płynie rzeka Stradomka”.
 • Członkowie zespołu brali udział w pielgrzymce dziękczynnej do Watykanu wraz z przedstawicielami diecezji tarnowskiej.
 • Zespół „Szczyrzycanie’ dotychczas nagrał 3 płyty z piosenkami o tematyce różnej: „Oj, jak jo se zaśpiywom w szczyrzyckiej dolinie”, „ Od szczyrzyckich pól” i
 • „Szczyrzyckie piosnki wiatr niesie”, a także 2 płyty z kolędami i pastorałkami wykonywanymi na obszarze regionu Lachów Szczyrzyckich- „Hej kolęda, kolęda” i „Przyszliśmy tu po kolędzie”.
 • „Szczyrzycanie” biorą udział we wszystkich uroczystościach lokalnych i organizowanych na terenie gminy, takich jak np. „Święto Pieśni, Tańca i Muzyki Ludowej”, „Dzień Ziemi Szczyrzyckiej”, „Owocobranie”, „Jarmark Cysterski”, „Poznajemy Beskid Wyspowy” itd.
 • Koncertują też na zaproszenie podczas imprez organizowanych przez instytucje kultury, władze samorządowe, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.
Grupa młodzieżowa i dorosłych Grupa młodzieżowa i dorosłych Grupa młodzieżowa i dorosłych Grupa młodzieżowa i dorosłych Grupa młodzieżowa i dorosłych Grupa młodzieżowa i dorosłych Grupa młodzieżowa i dorosłych Grupa młodzieżowa i dorosłych

Array

do_gory